www.what2do.co.il

בית המשפט אישר - אישה זרה תוכל לממש את צוואתו הביולוגית של מנוח

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/01/2021
בית המשפט אישר - אישה זרה תוכל לממש את צוואתו הביולוגית של מנוח

בפסיקה תקדימית שהתקבלה הבוקר, קבע בית המשפט לענייני משפחה כי אישה אשר איננה הכירה כלל גבר אשר נפטר בשל מחלת הסרטן, תוכל להשתמש בזרעו על מנת להביא ילד לעולם. בקשתה של האישה יוצגה בבית המשפט על ידי ארגון "משפחה חדשה" ונתמכה על ידי הוריו של המנוח.

מני מזוז, היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, התנגד בזמנו לעתירתה של האישה וטען כי דין בת זוג ידועה של אדם שנפטר אינו כדין אישה זרה. אי לכך, אין לפרש צוואה ביולוגית של מנוח לכך כי רצונו האמיתי של המת היה בהפריית זרעו על ידי אישה שלא הכיר. היועמ"ש הוסיף ואמר כי במידה ורוצה האישה להשתמש בזרעו של המנוח, עליה לבוא להיכל המשפט ולהוכיח כי רצונו של המת מתיישב עם בקשתה.

 

השופטת קובעת - אין פסיקה קודמת המנחה במקרה דנן

שופטת בית המשפט לענייני משפחה פסקה כי אין היא רואה את הדברים עין בעין עם היועץ המשפטי לממשלה, היות ובמוסד המשפחה חלו בשנים האחרונות תמורות רבות הן בפסיקה והן בחקיקה. אי לכך, בקשתה של אישה זרה להביא לעולם את ילדו של מנוח בתמיכת הוריו, אין דינה להידחות על הסף ויש לבדוק באופן אמביוולנטי כל מקרה לגופו.

 


לאחר שבדקה השופטת את הראיות אשר הוצגו לפניה, ובחנה את האינטרסים החופפים והמנוגדים של הצדדים, קבעה האחרונה כי יש לראות ברצונות האישה וההורים כחופפים ואין ספק כי הם מהווים את רצונו הברור של המנוח להותיר ילד אחריו. מצד אחד, אינטרס ההורים הינו הרצון להיות סבים ולממש את צוואתו הביולוגית של בנם ואילו מן הצד השני ניצב רצונה של האישה להביא לעולם ילד בתוך הדבר הקרוב ביותר לתא משפחתי שבאפשרותה.


השופטת סיכמה את פסק דינה וקבעה כי במקום בו ישנו חלל חקיקתי, עליה לפסוק את החלטתה על פי מיטב אמונתה והבנתה את רצון המחוקק ורצון בעלי הדין העומדים מולה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ירושות בישראל - מיהו יורש?

ירושה - היורשים ע"פ חוק הירושה הם למעשי בני משפחתו הקרובים ביותר של המוריש: בן זוגו, ילדיו, נכדיו, הוריו, אחיו, אחייניו, סביו ... 

מתי חשוב לעשות צוואה

בכל מקרה בו אינכם מעוניינים בחלוקת עיזבונכם כמו שקובע חוק הירושה, קיים הכרח להכין צוואה ע"פ אחת הצורות המנויות בחוק ... 

התנגדות לצוואה

בכל מקרה בו קיים חשש כי הצוואה נעשתה בשל אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, ניתן עקרונית להגיש התנגדות לצוואה... 

עצות לעריכת צוואה

בהתאם לחוק הירושה, רשאי המצווה לצוות שיורש יזכה בעיזבונו, כולו או חלקו, בהתקיים תנאי מסוים או בהגיע מועד מסוים. המוריש יכול, למשל, לצוות שנכדיו יזכו בחלקים ... 

צו ירושה

להגיש בקשת צו ירושה ... מילוי הטופס, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ...  

צו קיום צוואה

בקשות לצווי ירושה / קיום צוואה / מינוי מנהל עיזבון קבוע תוגשנה ללשכת הרשם לענייני ירושה בשלושה עותקים, כאשר לאחד מהם יצורפו המסמכים המקוריים וכל הנדרש עפ"י תקנה 14 לתקנות הירושה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? 

חוק הירושה, התשכ"ה 1965

חוק הירושה קובע כיצד יש לערוך צוואה, מי היורשים החוקיים ומה קורה עם העיזבון כאשר אין צוואה חוקית.  

חוק הצהרות מוות, התשל"ח 1978

חוק הצהרת המוות מכריז על מותם של אנשים שעקבותיהם נעלמו במשך תקופה ארוכה וקיימת סברה שבם לא בין החיים. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.