www.what2do.co.il

צמצום אימוץ סגור והפיכתו ל``אימוץ פתוח``, אימתי?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 27/02/2011
צמצום אימוץ סגור והפיכתו ל``אימוץ פתוח``, אימתי?

צמצום תוצאות האימוץ, המעוגן בסעיף 16(1) לחוק אימוץ ילדים והמכונה גם "אימוץ פתוח", מאפשר להותיר זיקה מסוימת בין הקטין, החי אצל הוריו המאמצים, לבין ההורה הביולוגי. בניגוד לכך, אימוץ סגור מנתק כל זיקה בין הקטין להורה הביולוגי, מלבד בענייני איסור והיתר לצרכי נישואין וגירושין ובענייני ירושה.

 

שלושת המסגרות של שיקולים לבחינת האפשרות לצמצום תוצאות האימוץ:

 

  • שיקולים הנוגעים להורים הביולוגיים - מסוגלותם של אלה לכבד את מערכת האימוץ של ילדם במשפחה המאמצת, להשלים עם גבולות הקשר המוגבל עם ילדם, ולהתמודד עם הקשיים שקשר חלקי כזה עלול לעורר.
  • שיקולים הנוגעים להורים המאמצים – נבחנת שאלת התייחסותם של אלה לאפשרות שמירת הקשר בין הילד לבין משפחתו הטבעית, וההשפעה שעשויה להיות לכך על הגשמת תכליות האימוץ.
  • שיקולים הנוגעים לקטין עצמו - מהי התועלת העשויה לצמוח לקטין המאומץ מקיום קשר עם הוריו הטבעיים. בין השיקולים השונים במסגרות השונות ישנם קשר הדוק והקרנה הדדית.
     

מודל האימוץ הסגור הינו, על פי רוב, המודל הקבוע במסגרת דיני המשפחה בישראל. אימוץ סגור, אשר במסגרתו מנותקים כל קשריו של הקטין עם הוריו ומשפחתו הביולוגיים, מתיישב היטב עם הוראות סעיף 16 לחוק אימוץ ילדים. על פי סעיף זה, אימוץ אמור לקטוע את הזכויות והחובות בין הקטין לבין משפחתו הביולוגית, הן מבחינתו והן מבחינתם. לדוגמא, הקטין אינו יכול להיחשב ליורש לפי דין של הוריו הביולוגיים וירושתו אותם יכולה להיות במסגרת צוואה בלבד.

 

אימוץ פתוח ועיקרון טובת הילד

 

בית המשפט רשאי, עם זאת, להורות על צמצום צו האימוץ במסגרת סעיף 16(1) לחוק אימוץ ילדים. היתרונות והחסרונות של האימוץ הפיתוח נבחנו בהרחבה במסגרת פסיקותיהם של בתי המשפט במרוצת השנים. על פי ההלכה הפסוקה, בית המשפט אמור לבחון שיקולים הנוגעים גם להורים הביולוגיים וגם להורים המאמצים. עם זאת, העיקרון החשוב ביותר בעניין זה, כמו בכלל סוגיות משמורת בבתי המשפט, הינו עיקרון טובת הילד.

 

מרכזיותו של עיקרון טובת הילד המאומץ בהליכי האימוץ הודגשה על ידי המחוקק בבואו לנסח את סעיף 1(ב) לחוק אימוץ ילדים. סעיף זה מורה כי צו אימוץ, וכל החלטה אחרת לפי חוק זה, יינתנו אם נוכח בית-המשפט שהם לטובת המאומץ". בפסיקתו, עמד בית המשפט על הצורך לבדוק את תכילתו של האימוץ כאשר כל מקרה נבחן לגופו. במוקד בחינה זו עומדים כאמור רווחתו של הקטין, עולמו וצרכיו. 

 

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.