www.what2do.co.il

האם סובלת מסכיזופרניה, האם יקבע אימוץ פתוח?

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 28/09/2010
האם סובלת מסכיזופרניה, האם יקבע אימוץ פתוח?

אחת מן הסוגיות הקשות ביותר בנושאי משמורת ילדים הינה בחינת היקף אימוץ כאשר ההורה הביולוגי סובל ממחלת נפש. מקרה מסוג זה הונח לפתחו של בית המשפט המחוזי במסגרת ערעור מצידה של עולה חדשה מאתיופיה. המערערת טענה כי יש להשאיר על כנו קשר מסוים בין בתה לבינה ואין להורות על אימוץ סגור. עמדתה זו הייתה בניגוד לעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה. אי לכך, התגלגלו הצדדים לפתחן של הערכאות המשפטיות.

 

האם הבילוגית, ילידת אתיופיה שהינה רווקה בת 33, הוכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי כנכה בשיעור של 100% בגין מחלת הסכיזופרניה ממנה היא סובלת. חייה של האם הביולוגית נשענו על קצבת נכות מטעם המוסד לביטוח לאומי והיא אף אושפזה מספר פעמים בבית חולים פסיכיאטרי.

 

      קראו עוד:

 

בתה הקטינה של האם, אשר נולדה באוגוסט 2007, הועברה בסמוך ללידתה למשפחת קלט וחצי שנה לאחר מכן למשפחת אומנת. עשרה חודשים לאחר מכן, הגיש היועץ המשפטי לממשלה בקשה כי בית המשפט לענייני משפחה יכריז על הקטינה בתור ברת אימוץ.

 

עילת בקשה זו של היועמ"ש נשענה על אי יכולת לאתר את האב הביולוגי ועל סעיף 13(א)(7) לחוק אימוץ ילדים העוסק באימוץ בגין אי מסוגלות הורית בבקשה נטען כי אין לצמצם את תוצאות האימוץ ויש להורות על אימוץ סגור בשל חשש שמא הקשר בין הקטינה לבין אמה הביולוגית ימנע מהתחזקות הקשר בין הקטינה לבין המשפחה האומנת.

 

האם יש להורות על אימוץ פתוח?

 

הדיון בבית המשפט התמקד בשאלת אופי האימוץ במקרה דנן. האם יש להורות על אימוץ פתוח המקיים קשר בין ההורה הביולוגי לבין הקטין, או שמא עסקינן במקרה הדורש אימוץ סגור. פקידת הסעד, אשר הגישה תצהיר בעניינה של הקטינה ומשפחתה הביולוגית לבית המשפט, טענה כי אין זה בטובת הקטינה כי תאומץ על-ידי משפחתה המורחבת של אמה הביולוגית.

 

למרות זאת, בית המשפט לענייני משפחה קבע כי יש לבחון את האפשרות לפיה הקטינה תאומץ על ידי דודתה, אחותה של האם. ב"כ האם הביולוגית הודיע לאחר מכן לבית המשפט כי לא עלה בידו לאתר את האחות וציין כי הוא משאיר לשיקול דעתו של בית המשפט את ההחלטה ואת המשך הטיפול בהליך.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בו ביום ניתן פסק-דינו של בית המשפט לענייני משפחה אשר קבע כי האימוץ של הקטינה יהיה בידי משפחה אומנת ומדובר באימוץ סגור. האם הביולוגית הגישה ערעור על פסק דין זה ובמסגרת הערעור טענה כי יש לבטל את האימוץ הסגור ולקבוע אימוץ פתוח.

 

מומחה בתחום הפסיכיאטריה קובע - יש להורות על אימוץ סגור

 

בית המשפט המחוזי מינה מומחה מטעמו בתחום הפסיכיאטריה. המומחית בחנה את השתלבותה של הקטינה במשפחה האומנת ואת האפשרות לאימוץ פתוח. לטענת המומחית, על רקע המצב החרדתי בו מצויה הקטינה, אשר זקוקה ל"כל התנאים על מנת ליצור קשר רציף והמשכי", אין מקום להורות על אימוץ פתוח במקרה דנן.

 

כמו כן, המומחית הוסיפה כי הקשר בין האם הביולוגית לבין בתה היה לא רציף והאם הביולוגית נוטה להיות מרוכזת בצרכיה האישיים תוך שהיא אינה דואגת לעמדתה של הקטינה וצרכיה. בית המשפט המחוזי אימץ את קביעתה של המומחית וטעמו וקבע כי דין ערעורה של האם הביולוגית להידחות.

 

"אימוץ פתוח מהווה חריג לכלל לפיו האימוץ אמור ליצור נתק בין ההורים הביולוגיים לקטין. במקרה דנן לא הובאו טעמים המצדיקים אימוץ פתוח, תוך סטייה מחוות-דעתה של המומחית ומן הכלל הנוהג בענייני אימוץ", נכתב בפסק הדין.

 

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
1 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

סמכות אפוטרופוס בהליך גירושין

בתי המשפט נוטים להגדיר נושאים מהותיים בחיי הקטינים כגון מדור וחינוך כתלויים בהסכמתו של ההורה הלא משמורן. פעמים רבות ימנע בית המשפט מהורה משמורן להעתיק את מקום מגוריו באופן שימנע מההורה שאינו משמורן לראות את הילדים... 

הסדרי ראיה

הסדרי ראיה

מהם הסדרי ראייה? מה קורה במקרה בו אחד ההורים מפר את הסדרי הראייה?  

עירעור על פסק דין משמורת

פסק דין בעניין משמורת והסדרי ראייה אינו סופי, וניתן לפנות שוב לערכאה שהכריעה בעניין המשמורת בתביעה חדשה למשמורת/הסדרי ראייה ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

אימוץ ילדים מחו"ל

במקרים רבים מלווה הליך האימוץ בחששות ובחוסר וודאות הנובעים מריבוי הגורמים המעורבים בהליך, וכמובן מהאלמנטים הנפשיים והפסיכולוגיים הנובעים מעצם טיבו של ההליך שהינו מסובך, קשה וטעון... 

מינוי אפוטרופוס

מה קורה במקרה בו אחד ההורים נפטר?  

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? 

מאגר חוקים

לרשותך מאגר חוקים הקשורים בתחום המשפט במשפחה ... מה אומר החוק על הבעיה שלך ? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.