www.what2do.co.il

איזון נכסי קריירה בין עקרת בית לרופא בהליך גירושין

פורסם ע"י מערכת האתר what2do | עודכן בתאריך 05/12/2019
איזון נכסי קריירה בין עקרת בית לרופא בהליך גירושין

פעמים רבות במסגרת חיי הנישואין נוצרים פערים משמעותיים בין הכנסת הצדדים. לא אחת פערים אלו נוצרים מחמת הקרבה של אחד מבני הזוג לטובת השני ולהפך. במילים אחרות - זוגות רבים מחלקים את נטל המשפחה באופן כזה שהגבר יוצא לפרנס את המשפחה, בעוד האישה דואגת למשק הבית וגידול הילדים.

 

מחד גיסא, הגבר נושא כמעט לבדו בנטל פרנסת המשפחה, ומאידך האישה מוותרת על הזכות לשפר את יכולת ההשתכרות שלה ועלולה למצוא עצמה ללא בסיס כלכלי במסגרת גירושין. במקרים מסוג זה בוחן בית המשפט לענייני משפחה את כושר ההשתכרות של הגבר, על מנת לבחון מה מבין נכסיו שייך גם לאשתו בגין היותה "עזר כנגדו".

 

איזון משאבים בין רופא לעקרת בית, כיצד?

 

בית המשפט לענייני משפחה נדרש לדון בתביעה לחלוקת הרכוש בין בני זוג אשר התחתנו כאשר הם חסרי השכלה, ובמהלך השנים צבר הגבר ניסיון רב ומוניטין כרופא. הגבר עלה במדרגות ההשכלה והפרנסה, בעוד אשתו מגדלת את ילדי בני הזוג, ומלבד לימודי מבוגרים בפקולטה לחקלאות בשנת 1989, לא רכשה השכלה כלל.

 

      קראו עוד בתחום:


בין הצדדים נוצר משבר של ממש אשר הביא להגשת תביעות גירושין, חלוקת רכוש ומזונות ילדים. כמו כן, בין השניים נוצר פער משמעותי ביותר, הן בהשכלה הפורמאלית והן בכישורים, הן באפשרויות העומדות בפניהם והן בכושר ההשתכרות. התובעת לא צברה זכויות סוציאליות כלשהן, ולנתבע פנסיה וזכויות סוציאליות ממקום עבודתו. מכיוון שהצדדים נישאו בשנת 1966, בבואו של בית המשפט לחלק את הרכוש ביניהם, עליו לפעול על פי הלכת השיתוף.

 

טענות האישה - חצי מנכסי הקריירה


התובעת טענה כי היא "בעלים" של מחצית ההשתכרות השוטפת של הנתבע מאחר ונכסי הקריירה של הנתבע מגולמים במשכורתו. טענותיה אלו של התובעת התבססו על על פסיקה קודמת אשר הכירה בנכסי הקריירה (כושר ההשתכרות) כנכס בר-חלוקה במסגרת הלכת השיתוף.

 

התובעת טענה כי נסיבות חייהם של הצדדים הביאו לכדי הכרה בזכות זו (40 שנות נישואין, פער ברור בין יכולות ההשתכרות, השכלה והתפתחות כלכלית של הנתבע מול אי התפתחותה הכלכלית של התובעת וצבירת מוניטין של הנתבע- הכל במהלך החיים המשותפים).

 

      קראו עוד בתחום:

 

טענות הגבר - כספי נעשה בעזרת כישרון אישי


הנתבע טען לעומתה כי אין מקום לחלוקת כושר ההשתכרות וההשתכרות. הנתבע טען כי כל העבודה הנוספת שלקח על עצמו, המהווה את רוב כושר ההשתכרות, נועדה כדי לסייע לילדיו ולא כדי לממן את התובעת. כמו כן, טען הנתבע, כי השתכרותו היא תוצאה של יכולת וכישרון אישיים, ובפסיקה כבר נקבע שאין לאזן הנכסים הנובעים מכישרון אישי ונוצרו קודם לקשר הזוגי.

 

השופט קובע: מקרה ראוי לחלוקת הנכסים באופן שווה


השופט קבע כי מקרה דנן הינו מקרה ראוי בו יש צורך לחלק את כושר ההשתכרות של התובע. הצדדים נישאו כשהם צעירים חסרי השכלה, הנתבע למד ורכש השכלה במשך שנים רבות, וקודם לכן למד מקצועות אחרים. במקביל, עמדה התובעת לצדו, ילדה וגידלה ילדים, ויש להניח שגם סייעה בפרנסתו. בני הזוג נדדו במשך שנים בין בתים שונים על פי מקומות העבודה של הנתבע. התובעת אף אפשרה לנתבע לבצע במשך השנים תורנויות ומשמרות ובכך לקדם את משכורתו ומעמדו.

 

יכולתה של התובעת ללמוד ולטפח קריירה הופחתה משמעותית כתוצאה מהקריירה של הנתבע, שכן היא גידלה את הילדים כמעט לבדה, בעוד הנתבע המשיך ועלה בדרגות המקצועיות.


השופט אף ציין שבמקביל לחייו עם התובעת, ניהל הנתבע מערכות יחסים נוספות (מהאחרונה אף נולדה ילדה) וזאת ללא ידיעת התובעת. כמו כן, הנתבע אף מתגורר מדי פעם אצל חברתו, משלם עבור הוצאותיו שם, ונותן לבתו מזונות חודשיים. עובדה זו כשלעצמה אינה מהווה שיקול בחלוקת כושר ההשתכרות, אך ממכלול חיי הצדדים, יש לכך משמעות מסויימת.


אי לכך, ומכל האמור לעיל, קבע השופט כי על הנתבע להעביר מדי חודש סכום על סך 7,500 שקלים לזכותה של התובעת בעבור חלקה בנכסי הקריירה שצבר האחרון לאורך השנים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן


דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר
 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

הלכת השיתוף

הלכת השיתוף

על אילו נכסים חלה חזקת השיתוף ... 

הסדר איזון משאבים

הסדר איזון משאבים

מהו הסדר איזון משאבים ? למי הוא מועיל ? על אלו נכסים הוא חל ? ועוד שאלות ותשובות רבות ... 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בטרם הנישואין?

מהם היתרונות בעריכת הסכם ממון? ... מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר ... 

פסקי דין - דיני משפחה

פסקי דין בנושאי דיני משפחה לרבות: גירושין, צוואת, משמורת, מזונות, הסכמים, גניבת זרע ועוד... 

הסכם גירושין

מהו הסכם גירושין? מהו תוקפו? כיצד מבטלים אותו? קראו עוד... 

מהי כתובה?

הכתובה הינה מסמך עליו חותם הבעל בטרם טקס הנישואין ובו מפורטות התחייבות הבעל כלפי האישה. הבעל חותם על הכתובה בנוכחות שני עדים וזאת עוד בטרם החופה ... 

הפרת הבטחת נישואין

מי שתובע בגין הפרת הבטחת נישואין, מוטל עליו נטל שכנוע כבד לצורך קיומה של הבטחת נישואין שהופרה, באם אין ראיות ממשיות לכך שהצדדים התכוונו להינשא זה לזה ... 

חטיפת ילדים

בהתאם לאמנת האג, כל אדם, מוסד או גוף הטוען כי ילד (עד גיל 16) הורחק או לא הוחזר תוך הפרת זכויות משמורת, ראשי לפנות אל הרשות המרכזית שבמקום מגוריו הרגיל של הילד או אל הרשות המרכזית של כל מדינה מתקשרת אחרת, בבקשה לסייע להחזרתו של הילד ... 

סעדים זמניים,עיקול,עיכוב יציאה

מהם סעדים זמניים אשר בסמכות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לתת ? 

אלימות במשפחה

מהי אלימות במשפחה? כיצד מתמודדים עם אלימות במשפחה? האם גם אלימות מילולית עלולה להיות אלימות במשפחה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.